Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hakerzy czekają na naszą nieuwagę

05 kwietnia 2018 | Moje pieniądze
W celu wyłudzenia danych cyberprzestępcy często stosują phishing.  Polega to na podszywaniu się pod osobę lub instytucję
źródło: AdobeStock
W celu wyłudzenia danych cyberprzestępcy często stosują phishing. Polega to na podszywaniu się pod osobę lub instytucję

Bankowość mobilna | Nie pozwól przechwycić loginów i haseł do konta BArbara mejssner

Coraz częściej korzystamy z konta bankowego za pomocą smartfona. Jak podaje portal PRNews.pl, robi tak już 4,8 mln klientów polskich banków. Połowa z nich to – według badania NBP – ludzie młodzi, poniżej 24 lat.

Aplikacje bankowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych są z reguły bardzo dobrze zabezpieczone. Przede wszystkim nie przechowują poufnych danych w pamięci podręcznej i wylogowują z konta po kilku minutach bezczynności.

Jest to więc bezpieczna forma bankowości, ale pod warunkiem, że przestrzega się określonych reguł. Pamiętajmy, że – jak podają firmy analityczne – użytkownicy ponoszą winę aż za 60 proc. wszystkich naruszeń bezpieczeństwa. Beztroska i nieuwaga otwierają wrota do nadużyć.

Spreparowana sieć, luki w oprogramowaniu

Zdarza się, że cyberprzestępcy przygotowują w miejscach publicznych fałszywą sieć Wi-Fi. Wtedy zamiast do hot-spota użytkownik loguje się do fałszywej sieci. Jej nazwa może sugerować, że jest to np. sieć pobliskiej kawiarni. Gdy połączymy się z taką siecią, a następnie skorzystamy z usług bankowych, haker będzie miał możliwość podejrzenia, jakie dane logowania do banku zostały wprowadzone, i niewątpliwie z nich skorzysta.

Dużym zagrożeniem mogą być luki w nieaktualizowanym oprogramowaniu. Zawsze należy aktualizować zarówno system operacyjny, jak i inne aplikacje na telefonie.

Specjaliści przestrzegają przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11019

Wydanie: 11019

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament