Potencjał świata pod znakiem blockchainu
Mark Papermaster Rozproszona księgowość i inteligentne kontrakty mogące usprawnić finanse to dopiero początek. Blockchain ma potencjał np. do wdrożenia bezpiecznego rejestru medycznego.
Wyobraźmy sobie na chwilę, że przenieśliśmy się w czasie do przełomu lat 80. i 90. – internet stał się wtedy systemową siłą napędową transformacji, która wpłynęła na większość aspektów ludzkiego życia i działań. Z pewnością wiele osób było wtedy do sieci nastawionych sceptycznie. Bardzo możliwe, że i dziś jesteśmy w punkcie zwrotnym, skoro coraz więcej ludzi z coraz liczniejszych branż zaczyna korzystać z technologii blockchain po to, by wywołać równie rewolucyjne zmiany.
System bez władcy
Technologia blockchain to sposób zapisu danych i realizacji złożonych procesów biznesowych, jak inteligentne kontrakty w chronionym kryptograficznie środowisku bez pośrednictwa innych instytucji. Polega to na sekwencyjnym, rosnącym i podpisanym czasowo zapisywaniu danych, które są grupowane w bloki i utrzymywane przez wielu użytkowników. Dlatego zamiast korzystać z usług banku, który ma rejestr z zapisem środków pieniężnych na koncie, każdy uczestnik ma swoją rolę w utrzymywaniu tego zdecentralizowanego zapisu.
Nikt nie kontroluje całego systemu, to system P2P (peer-to-peer), a dane są zapisane w wielu miejscach. Każdy blok jest powiązany z innymi, co czyni próby zmian zupełnie nieefektywnymi czy wręcz niemożliwymi. Wszelkie modyfikacje są rejestrowane i muszą być zgodne z większością łańcucha bloków. Tym samym mamy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta