Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebujemy „polskich Edisonów”

04 maja 2018 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
To nie Bill Gates, założyciel Microsoftu, lecz nasz rodak Jacek Karpiński jako pierwszy stworzył komputer osobisty.
autor zdjęcia: Leszek Surowiec
źródło: Rzeczpospolita
To nie Bill Gates, założyciel Microsoftu, lecz nasz rodak Jacek Karpiński jako pierwszy stworzył komputer osobisty.

Świat bez rodzimych naukowców i ich wynalazków nie byłby taki sam. To dzięki nim powstały m.in. telewizja, internet czy komputery. Nawet Google i Apple noszą „polskie" ślady.

Polacy stoją za wieloma znaczącymi odkryciami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Większość powstała w burzliwym XX w. Nowe stulecie, choć napędzane nowatorskimi technologiami, niestety ma coraz mniej polskich akcentów. Na świecie co roku patentuje się ok. 2 mln wynalazków, głównie w USA, Japonii czy W. Brytanii. Nasz kraj w tym rankingu się praktycznie nie liczy. Wystarczy wspomnieć, że zaledwie promil wynalazków patentowanych na naszym kontynencie pochodzi od rodzimych firm i naukowców. Znacznie lepiej pod tym względem było w czasach choćby II RP, gdy zajmowaliśmy miejsce w pierwszej europejskiej piątce pod względem liczby patentów.

Innowacje, które wyprzedziły swoją epokę

– Historia techniki dowodzi, że wiele wynalazków o przełomowym znaczeniu cywilizacyjnym w różnych dziedzinach zostało dokonanych przez Polaków. Znaczna liczba polskich rozwiązań powstała i została wdrożona jednak za granicą, gdyż na skutek wydarzeń dziejowych wielu wynalazców, inżynierów i naukowców ze względu na sytuację polityczną lub ekonomiczną musiało szukać możliwości realizacji swojego potencjału twórczego na emigracji – mówi Alicja Adamczak, prezes Urzędu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11042

Wydanie: 11042

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament