Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

29 maja 2018 | Administracja

Czy krótszy czas pracy oznaczać musi krótszy urlop?

Urzędnik sc zatrudniony na pełnym etacie, mający prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego i 12 dni urlopu dodatkowego otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Od tego czasu pracuje nie 8 a 7 godzin dziennie. Czy to, że pracuje krócej będzie miało wpływ na wymiar jego urlopu?

Wymiar obu urlopów nie zmieni się. Nie zależy on, bowiem od normy godzinowej czasu pracy obowiązującej pracownika. Urzędnik nadal będzie miał, więc prawo do 26 dni urlopu podstawowego (kodeksowego) jak i 12 dni urlopu dodatkowego. W pewien sposób jednak faktyczny czas korzystania przez urzędnika z obu tych urlopów ulegnie zmianie, choć on sam tego nie odczuje. Zgodnie, bowiem z kodeksem pracy, zarówno urlopu kodeksowego jak i urlopu dodatkowego (ze względu na brak osobnego uregulowania w pragmatyce przepisy kodeksu pracy mają zastosowanie również do tego urlopu) udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11063

Wydanie: 11063

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament