Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba strony nie zawsze uzasadnia przywrócenie terminu

29 maja 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Przywrócenie terminu powinno nastąpić w razie nagłej choroby, która nie pozwoliła stronie na wyręczenie się inną osobą. Terminu nie przywraca się, jeżeli strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa.

Strona cierpiąca na astmę nie wniosła odwołania w terminie, gdyż z powodu pogorszenia stanu zdrowia przebywała wtedy na zwolnieniu lekarskim. Czy korzystanie ze zwolnienia zawsze uzasadnia przywrócenie terminu?

Nie.

Zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) w razie uchybienia terminu, przywraca się go na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. Jednocześnie z wniesieniem prośby trzeba dopełnić czynności, dla której określony był termin, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11063

Wydanie: 11063

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament