Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak można ustalić wiarygodność amerykańskiego kontrahenta

08 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Stanisław Komorowski

Polscy przedsiębiorcy przyzwyczajeni są do możliwości natychmiastowego zweryfikowania za pomocą dostępnego w internecie rejestru przedsiębiorców KRS, tożsamości wspólników lub akcjonariuszy większościowych spółki, zasad jej reprezentacji oraz tego, czy osoba, z którą mają do czynienia jest w rzeczywistości członkiem organu umocowanego do zawarcia umowy. W Stanach Zjednoczonych jest inaczej. Jak?

Dlatego też z brakiem zrozumienia, a nawet pewną dozą podejrzliwości, spotyka się oświadczenie o niemożności dotarcia do ww. informacji o potencjalnym kontrahencie ze Stanów Zjednoczonych.

W istocie, nie istnieje niestety federalny, tj. scentralizowany, rejestr spółek w USA. Spółki zakładane są na mocy prawa poszczególnych stanów, które z kolei prowadzą odpowiednie rejestry, diametralnie różniące się od siebie pod względem zbieranych i udostępnianych informacji.

Powstaje pytanie, jakie informacje o spółkach można uzyskać w rejestrach stanowych oraz jak brak dostępu do kluczowych – z perspektywy prawa polskiego – danych rozwiązany został przez amerykańskie prawo i praktykę obrotu.

Jak jest w Delaware i Kalifornii

W rejestrze dobrze znanego praktykom stanu Delaware można znaleźć wyłącznie numer identyfikacyjny spółki akcyjnej (C Corporation) oraz spółki z o.o. (Limited Liability Company), adres agenta rejestrowego oraz datę rejestracji podmiotu. Informację o tym, czy spółka jest w obecnej chwili aktywna, uzyskać można dopiero za dodatkową opłatą.

W przypadku spółki akcyjnej odpłatnie zamówić można również coroczny raport. Na jego podstawie można ustalić tożsamość członków organu, który zarządza spółką, czyli rady dyrektorów oraz jednego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11071

Wydanie: 11071

Spis treści
Zamów abonament