Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop w naturze, a nie w pieniądzu

14 czerwca 2018 | Kadry i Płace | MRT

TRYB | Pracodawca, który nie realizuje prawa zatrudnionych do wypoczynku, popełnia wykroczenie. Rozliczenie braku urlopu ekwiwalentem jest możliwe tylko w razie rozwiązania umowy.Marek Rotkiewicz 
prawnik, ekspert prawa pracyUtrata możliwości wykonywania pracy

- Pracownik po nieobecności będącej wynikiem wypadku otrzymał orzeczenie o braku możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Nie mieliśmy możliwości zatrudnić go na innym stanowisku, w związku z czym otrzymał wypowiedzenie. Czy w jego trakcie może wykorzystać urlop, skoro jest niezdolny do pracy?

Tak.

Pracownik czytelnika utracił możliwość wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, ale nie jest już niezdolny do pracy.

Utrata zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy może być wynikiem:

- wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,

- innych zdarzeń.

Jeśli stwierdzona orzeczeniem lekarskim niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy wystąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej, odpowiedniej pracy. W przypadku objawów choroby zawodowej może wystąpić również obowiązek przeniesienia do innej, odpowiedniej pracy na czas określony przez lekarza. Obowiązek przeniesienia do innej pracy istnieje, gdy pracownik nie został jednocześnie uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 231 k.p.).

Gdy niemożność świadczenia dotychczasowej pracy jest skutkiem innych zdarzeń niż wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, pracodawca nie ma obowiązku przenieść pracownika do innej pracy. Jeśli nie dysponuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11076

Wydanie: 11076

Spis treści

Kultura

Komunikaty

Reklama

Zamów abonament