Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wcześniejsze zwolnienie z zakazu konkurencji zależy od woli stron

14 czerwca 2018 | Kadry i Płace | RS

Kodeks pracy nie przewiduje wprost możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji zawartej na czas po ustaniu zatrudnienia. Wszystko zależy od zapisów tego kontraktu.

Z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie istotnych danych, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na straty, może on zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Przewiduje to art. 1012 k.p.

Zatem zakaz konkurencji ustanawiany po ustaniu zatrudnienia może dotyczyć tylko pracowników mających dostęp do istotnych i poufnych informacji firmy, które nie powinny dostać się do wiadomości osób postronnych, gdyż mogłoby to wyrządzić pracodawcy szkodę.

Terminowy charakter

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy została ukształtowana przez kodeks pracy jako umowa terminowa. Wymóg wskazania czasu, przez jaki ma obowiązywać zakaz konkurencji, wynika wprost z treści art. 1012 § 1 k.p. Zatem strony umowy muszą ustalić z góry czas trwania tego kontraktu. Brak postanowienia dotyczącego terminu końcowego jako elementu koniecznego powoduje, iż taką umowę traktuje się jako nieważną.

Jest to przy tym nieważność bezwzględna, bo wynikająca z art. 58 § 1 k.c. Przepis ten stanowi o nieważności czynności prawnej sprzecznej z ustawą. Z kolei wymóg podania czasu trwania umowy wynika jednoznacznie z art. 1012 § 1 zd. 2 k.p.

Oznacza to, że strony powinny pamiętać, aby nie pozostawić kwestii terminu nierozstrzygniętej w treści umowy. W przeciwnym razie cała ich umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11076

Wydanie: 11076

Spis treści

Kultura

Komunikaty

Reklama

Zamów abonament