Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność za puste faktury: jak działają nowe przepisy

25 lipca 2018 | Rachunkowość | Przemysław Powierza

PRAKTYKA | Księgowi i doradcy podatkowi przywykli już do funkcjonowania w rzeczywistości, w której przepisy prawa podatkowego są niejasne i do tego bardzo często nowelizowane. W takich warunkach coraz trudniej jest zapewnić poprawność każdego rozliczenia.

Minęło ponad półtora roku od nowelizacji przepisów kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) oraz kodeksu karnego (k.k.), dotyczących wyraźnego zaostrzenia kar za fałszowanie faktur lub wystawianie tzw. pustych faktur oraz za ich używanie. Od samego początku było oczywiste, że zmiana regulacji z zakresu prawa karnego ma pomóc organom ścigania w skuteczniejszym zwalczaniu przestępstw polegających na wyłudzaniu VAT – dać odpowiednie narzędzie prokuratorom, ale także zadziałać prewencyjnie, gdyż surowe kary mają odstraszać potencjalnych oszustów. Rozliczenia podatkowe – w tym oczywiście rozliczenia VAT – mają jednak to do siebie, że angażują wiele podmiotów. Nie od dziś terminowe i poprawne obliczenie podatku wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa podatkowego oraz dysponowania odpowiednimi narzędziami (chociażby odpowiednim oprogramowaniem). W efekcie podatnik rzadko rozlicza swój podatek samodzielnie – zamiast tego bardzo często korzysta z pomocy specjalistów, w tym wykwalifikowanych księgwych i doradców podatkowych. Głównie z tego powodu, niemalże od początku obowiązywania nowych przepisów karnych, pytamy o skutki dla pełnomocników – obserwując praktykę prokuratorską i najnowsze orzecznictwo.

Niedogodności wpisane w zawód

Księgowi i doradcy podatkowi przywykli już do funkcjonowania w rzeczywistości, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11111

Wydanie: 11111

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament