Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak podzielona płatność wpłynie na finansowanie i faktoring

01 sierpnia 2018 | Rachunkowość | Małgorzata Olech

TRANSAKCJE | Aby uwolnić się od solidarnej odpowiedzialności, faktor otrzymujący płatność na rachunek VAT musi niezwłocznie przekazać kwotę podatku na rachunek VAT dostawcy, figurującego na fakturze, lub nabywcy, od którego dostał przelew.

 

1 lipca 2018 r. do polskiego systemu prawnego wprowadzony został mechanizm podzielonej płatności (split payment). Mechanizm ten ma zastosowanie do płatności w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami. Podzielenie płatności polega na zapłacie za fakturę częściowo na rachunek rozliczeniowy dostawcy towarów lub usług oraz częściowo na jego rachunek VAT. Rachunek VAT otwierany jest przez banki automatycznie jako rachunek bezpośrednio połączony z rachunkiem rozliczeniowym. Środki stanowiące wartość VAT danej płatności za fakturę przelewane są z rachunku VAT i kierowane na rachunek VAT kontrahenta. Zastosowanie mechanizmu split payment nie jest obowiązkowe. Nabywcy towarów lub usług mogą sami zadecydować, czy chcą podzielić swoją płatność na dwie części, tak że w rezultacie kwota netto przelana będzie na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwota VAT zostanie z kolei przelana osobno na odrębny rachunek VAT. Dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT jest natomiast ograniczone przepisami prawa.

Wprowadzenie do polskiego prawa mechanizmu podzielonej płatności ma duże znacznie praktyczne w odniesieniu do transakcji finansowania, w szczególności faktoringu oraz wszelkich transakcji, w których zabezpieczenie spłaty stanowi cesja wierzytelności.

Odrębny rachunek

Nowe przepisy nałożyły na banki obowiązek otwarcia rachunków VAT automatycznie do 30...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11117

Wydanie: 11117

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament