Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kraty na drodze do szczęścia

07 sierpnia 2018 | Rzecz o prawie | Marcin Mazur

W obronie praw | Ślub w areszcie

 

Regulacje kodeksu karnego wykonawczego, które określają zasady wykonywania tymczasowego aresztowania, nie przewidują odrębnych przepisów w kwestii zawierania związku małżeńskiego w więzieniu. Niemniej każda decyzja dotycząca tymczasowego aresztowania musi mieć na uwadze istotę tego środka zapobiegawczego, który ma chronić dobro postępowania karnego w toku. Tymczasowo aresztowany, aby zawrzeć związek małżeński, musi otrzymać zgodę organu dysponującego (prokuratora, sądu) na widzenie z przyszłym małżonkiem i ewentualnie dwoma pełnoletnimi świadkami. Zezwolenie takie wydaje się pod warunkiem, że nie utrudni prowadzenia postępowania (art. 217 § 1b k.k.w.).

Trzeba odmawiać z rozwagą

Regulacje, które określają warunki wstąpienia w związek małżeński, to przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.i.o. – dział I – Zawarcie małżeństwa), a wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11122

Wydanie: 11122

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament