Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O pomnikach, które depczą pamięć

07 sierpnia 2018 | Rzecz o prawie | Andrzej Paterek 
von Sperling

Było, nie minęło | Co powinna zastrzec ustawa dekomunizacyjna

 

Włodarze niektórych gmin z sobie tylko znanych pobudek wciąż chronią pomniki propagujące komunizm. Wykorzystują lukę prawną pozwalającą na oddawanie placów i skwerów w zarząd miejscowych muzeów. Przykładem jest stolica województwa śląskiego. Obecnie ustawą dekomunizacyjną wymuszone zostało usunięcie pomnika stalinowskiego wicewojewody Jerzego Ziętka. Prezydent Katowic Krupa usiłuje ratować pomnik owego funkcjonariusza. Wychwalając aparatczyka, podkreśla, że był on „człowiekiem oddanym naszemu regionowi". Zapomina jednak, że za rządów Ziętka więzienia i obozy koncentracyjne UB w Katowicach i okolicznych miastach stały się miejscem martyrologii narodu polskiego, niemieckiego, ukraińskiego i innych.

Piewca Stalinogrodu

Trzeba też przypomnieć, że za sprawą m.in. Jerzego Ziętka tuż po śmierci Stalina zmieniono nazwę miasta na Stalinogród. Doszło do tego wskutek podjętej 7 marca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11122

Wydanie: 11122

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament