Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euromowa nową wersją angielskiego

07 sierpnia 2018 | Świat | Anna Słojewska

Po brexicie angielski pozostanie głównym językiem roboczym Unii Europejskie, ale najprawdopodobniej oddali się jeszcze bardziej od oksfordzkiego wzorca poprawności.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to stopniowe odchodzenie z unijnych instytucji tysięcy Brytyjczyków mówiących poprawnym angielskim. Angielski pozostanie głównym językiem roboczym Unii, ale brexit prawdopodobnie wpłynie na kierunek jego rozwoju.

Do kogo należy język

Już dziś ten używany w Brukseli różni się od czystego brytyjskiego wzorca. Bo mówią nim przedstawiciele 28 krajów, w których ojczyznach używa się w sumie 24 języków.

Poza tym na angielski unijny ogromny wpływ ma unijna polityka i prawo, co powoduje, że tworzone są zupełnie nowe słowa będące kalkami z innych języków UE (często francuskiego) lub po prostu językowym odzwierciedleniem pewnych nowych konceptów.

Dla rodzimego użytkownika języka angielskiego może to być rażące. Ale Brytyjczycy, którzy od lat mieszkają w Brukseli, są do tego przyzwyczajeni i rozumieją, że angielski nie jest ich własnością.

Brytyjski dyplomata wspomina, jak w czasie jednego z unijnych spotkań zwrócił uwagę, że zapisany po angielsku ustęp dyskutowanego tekstu nie jest poprawny gramatycznie i nie ma sensu. – Inni odpowiedzieli, że najważniejsze, żeby miał sens dla tych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11122

Wydanie: 11122

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament