Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Preferencje konsumentów nie mają znaczenia dla wykładni prawa

26 września 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W postępowaniu interpretacyjnym, dotyczącym stawki VAT na wyroby podobne, fiskus nie musi rozstrzygać czy potencjalnie mogło dojść do naruszenia zasady neutralności.

Spór w sprawie dotyczył stawki VAT na wyroby ciastkarskie. Firma, która jest ich producentem, w swojej ofercie posiada m.in. croissanty z nadzieniem w różnych smakach oraz bułki słodkie z nadzieniem w różnych polewach. Data minimalnej trwałości tych wyrobów przekracza 45 dni.

Spółka zapytała, czy do dostaw ciastek może stosować obniżoną, 8-proc. stawkę VAT, w szczególności nawet jeśli data ich minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia przekracza 45 dni.

Fiskus nie potwierdził prawa do preferencji. Podkreślił, że skoro termin przydatności do spożycia oferowanych produktów (m.in. bułek słodkich z nadzieniem w różnych smakach), jest dłuższy niż 14 (45) dni, to ich dostawa nie spełnia kryteriów stosowania 8-proc. stawki VAT.

Spór trafił na wokandę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki. Nie zgodził się z nią, że całość wyrobów ciastkarskich powinna być traktowana jako towary podobne i niedopuszczalne jest zróżnicowanie dla nich stawki podatkowej. WSA zauważył, że między croissantami i bułkami, a wyrobami, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11164

Wydanie: 11164

Spis treści
Zamów abonament