Otwieramy się: każdy skorzysta z danych
O propozycji darmowego udostępniania zdjęć lotniczych z państwowego zasobu, rozbudowie geoportalu, odchudzaniu ewidencji gruntów i budynków oraz o likwidowaniu absurdów w geodezji mówi Renacie Krupie-Dąbrowskiej główny geodeta kraju.
Rz: Szykuje się reforma prawa geodezyjnego i kartograficznego. Jej powód?
Waldemar Izdebski: Mamy ich kilka. Chcemy pokazać m.in., że administracja publiczna nie musi się kojarzyć jedynie z biurokracją i utrudnieniami, wręcz przeciwnie. Może mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarki.
A bliżej.
Chcemy bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń udostępniać dane z Centralnego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Zainteresowani nimi będą mieli możliwość pobrania online tego, co ich interesuje.
Tak będzie w wypadku ortofotomap (zdjęć lotniczych). Dziś wykorzystuje się je m.in. do: analiz, wizualizacji na ich tle innych danych przestrzennych; do wykrywania samowoli budowlanych czy do celów projektowych.
Za darmo będzie można korzystać z danych wysokościowych określających ukształtowanie terenu, a także z trójwymiarowych modeli budynków tzw. modeli budynków 3D przydatnych do analiz przestrzennych czy wizualizacji trójwymiarowych.
Tak naprawdę od wyobraźni i wiedzy użytkownika będzie zależało, co zrobi z danymi. Być może w ten sposób znajdziemy zupełnie nowe pola do wykorzystania wielu danych zgromadzonych w centralnym zasobie.
Natomiast już dziś można korzystać bezpłatnie z: bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, państwowego rejestru nazw geograficznych, państwowego rejestru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta