Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady wypłaty dodatku określać powinny przepisy wewnątrzzakładowe

16 października 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

Służba cywilna | Decyzja w sprawie przyznania dodatku zadaniowego członkowi korpusu należy do dyrektora generalnego urzędu. Mimo, że ustawa nie określa zasad wypłaty tej gratyfikacji dyrektor nie ma całkowicie wolnej ręki.

Członek korpusu służby cywilnej może otrzymać dodatek zadaniowy za wykonywanie dodatkowych, powierzonych mu przez pracodawcę zadań na okres wykonywania tych zadań, ze środków przeznaczonych na wynagrodzenia. Tak wynika z art. 88 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc).

Dodatek zadaniowy może być przyznany wszystkim członkom korpusu służby cywilnej, a więc zarówno pracownikom i urzędnikom służby cywilnej jak i osobom powołanym na wyższe stanowiska w tej służbie. Oczywiście, jeśli pracodawca zleci im czasowe wykonywanie dodatkowych zadań. Dodatek ten ma charakter fakultatywny, o jego przyznaniu i wysokości decyduje wyłącznie pracodawca. A zatem nawet w sytuacji, gdy obowiązki danego członka korpusu sc znacząco wzrosną nie ma on roszczenia o przyznanie takiego dodatkowego wynagrodzenia.

Dodatkowe zadania, tak, ale ...

Ustawa nie precyzuje, jaki powinien być rodzaj zadań, za które członek korpusu sc nabywa prawo do takiego dodatku. Wskazuje tylko, że mają to być zadania dodatkowe a więc realizowane obok obowiązków dotychczasowych. W tej kwestii wypowiedział się jednak Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dalej DSC KPRM) (dsc.kprm.gov.pl), według którego dodatek zadaniowy może być przyznany członkowi korpusu sc za czasowe wykonywanie dodatkowych zadań:

- innych niż zadania stałe, powierzone pracownikowi do realizacji w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11181

Wydanie: 11181

Spis treści
Zamów abonament