Europa na cyfrowym rozdrożu
Patronat „Rz" Na ile UE powinna zachować cyberautonomię, a na ile współpracować z innymi, np. USA w dziedzinie standardów cyberbezpieczeństwa?
O cybersolidarności i cyberautonomii na poziomie państw, o zasadach współpracy między USA i UE w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci, ale i o tym, że firmy powinny zachować ostrożność przy doborze partnerów biznesowych dyskutowali uczestnicy panelu „W kierunku cyberautonomii Europy? Mocne strony i słabe punkty" podczas IV Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2018 w Krakowie.
Ucieczka do przodu
– Są zasadnicze różnice między strategiczną autonomią, a strategiczną anarchią. Nie chodzi o to, by odcinać się od współpracy z innymi, ale by mieć określone uprawnienia – mówił Jakub Boratyński, szef wydziału ds. polityki cyberbezpieczeństwa w Komisji Europejskiej. – Unia rzeczywiście zwiększa swoją odporność. W dziedzinie ustawodawstwa dotyczącego cyberprzestrzeni mamy swoje ważne regulacje, często unikalne w skali globalnej, jak dyrektywa NIS. Jego zdaniem należy się starać, by Europa pozostała liderem w dziedzinie cyberbezpieczństwa. Ma to wymiar polityczny, ale i daje ogromne możliwości biznesowe.
– Przewodniczący KE Jean-Claude...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta