Usługi lokalizacji wchodzą do firm
technologie | Zastosowanie rozwiązań GSM i GPS do monitoringu transportu towarów może zwiększyć wydajność michał duszczyk
Rynek rozwiązań służących do lokalizacji i namierzania pojazdów rośnie jak na drożdżach. Globalnie jego dynamika sięga 13 proc. rocznie. Analitycy MarketsandMarkets prognozują, że do 2023 r. jego wartość sięgnie 2,89 mld dol.
W Polsce sektor ten rozwija się równie dynamicznie, a dodatkowo napędzą go przepisy o obowiązku przekazywania danych geolokalizacyjnych dotyczących transportów towarów wrażliwych, które weszły w życie w październiku. Zgodnie z tą regulacją każdy tego typu transport musi zostać wyposażony w system lokalizacji. Jego brak oznacza dla przewoźnika 10 tys. zł kary, a dla kierowcy nawet 7,5 tys. zł.
Towar pod kontrolą
System monitorowania przewozu nie jest nowością – został uruchomiony w kwietniu zeszłego roku. Ma on być narzędziem do walki z procederem nielegalnego handlu m.in. paliwami płynnymi, skażonym alkoholem, suszem tytoniowym oraz wyłudzaniem podatku od towarów i usług. Ustawa obliguje wskazane w niej podmioty m.in. do zgłaszania transportu towarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta