Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Katalonia podzieliła Hiszpanię

26 kwietnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
Do wtorkowej debaty wyborczej nie został dopuszczony lider Vox Santiago Abascal, bo jego partia nie ma posłów w Kortezach. Od lewej stoją: lider PP  Pablo Casado, Podemos  Pablo Iglesias, PSOE Pedro Sanchez i Ciudadanos Albert Rivera.
źródło: AFP
Do wtorkowej debaty wyborczej nie został dopuszczony lider Vox Santiago Abascal, bo jego partia nie ma posłów w Kortezach. Od lewej stoją: lider PP Pablo Casado, Podemos Pablo Iglesias, PSOE Pedro Sanchez i Ciudadanos Albert Rivera.
źródło: Rzeczpospolita

Od śmierci Franco scena polityczna nie była tak rozbita. Rywalizację lewicowej PSOE i prawicowej Partii Ludowej zastapiła walka aż pięciu ugrupowań.

Felipe Gonzalez, legendarny socjalistyczny premier z okresu odbudowy hiszpańskiej demokracji, uważa, że niedzielne wybory do Kortezów oznaczają fatalny wybór między rządem „Frankensteina" i „Francosteina". Pierwszy z nich to egzotyczna koalicja malutkich partyjek regionalnych zbudowana wokół socjalistycznej PSOE i radykalnej Podemos. Drugi to alians Partii Ludowej (PP), Ciudadanos i Vox, trzech ugrupowań prawicowych, prześcigających się w lansowaniu konserwatywnej rewolucji, a nawet przywracaniu niektórych zasad z czasów Franco.

Opublikowany na pięć dni przed głosowaniem sondaż wskazuje na bardzo wyrównaną walkę tych dwóch bloków. Z jednej strony PSOE, który z niemal 30 proc. poparcia stałby się największą partią kraju ze 129 mandatami, ale nawet z Podemos (35 mandatów) byłaby daleka od zdobycia 176 większości w 350-osobowym Kortezami i musiałaby posiłkować się poparciem nacjonalistycznych ugrupowań z Katalonii i Kraju Basków. Z drugiej zaś trójczłonowy, prawicowy sojusz, któremu do takiej większości brakowałoby aż 21 deputowanych.

Zaczęło się w Barcelonie

Punktem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11341

Wydanie: 11341

Spis treści
Zamów abonament