Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie ograniczyć ryzyko

30 maja 2019 | Dodatki Jednodniowe | Anna Ogonowska-Rejer

Szybko rosnąca polska gospodarka powoduje, że firmom przybywa kontrahentów w kraju i za granicą.

 

Z kim można bezpiecznie podpisać umowę? Jak postępować z firmą, o której nic nie wiemy, bo to nowy partner w interesach? Gdzie zdobyć wiedzę pozwalającą uchronić się przed nieuczciwym przedsiębiorcą?

Zanim podpiszemy umowę z nowym partnerem, warto sprawdzić jego wiarygodność oraz tzw. moralność płatniczą. Przed nieuczciwymi kontrahentami nie da się całkowicie uchronić, ale możliwe jest zminimalizowanie zagrożenia poprzez odpowiednio dobrane narzędzia. Instytucje, które gromadzą dane, takie jak BIK, BIG czy wywiadownie gospodarcze, przygotują specjalne raporty i analizy na temat kondycji konkretnej firmy.

Krok po kroku

Przed nawiązaniem współpracy warto samemu zweryfikować faktyczną działalność firmy telefonicznie lub mailowo. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można sprawdzać np., czy przedsiębiorstwo nie zostało zamknięte lub nie zawiesiło działalności, przeanalizować dane dostępne w pełnym odpisie z KRS, zasięgnąć opinii innych kontrahentów.

Jeśli współpraca ma mieć charakter długoterminowy lub umowa opiewa na wysokie kwoty, warto dogłębniej prześwietlić firmę. Można wykorzystać do tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11368

Wydanie: 11368

Spis treści
Zamów abonament