Informacja mailowa też może być dokumentacją podatkową
Dokumentacja podatkowa obejmuje wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia powiązań między podmiotami powiązanymi i ich wpływu na transakcje, które zawierają one ze sobą. Mogą więc to być także opisy działalności, cenniki, umowy czy zawarte porozumienia.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 marca 2019 r. (III SA/Wa 873/18).
Spółka (podatnik) przeprowadza operacje gospodarcze z podmiotem powiązanym, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o CIT. Spowodowało to po stronie spółki obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, której elementy są wymienione w art. 9a ust. 2b ustawy o CIT. Przedmiotem operacji gospodarczych jest zakup od podmiotu powiązanego produktów, akcesoriów oraz części zamiennych.
Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy do dokumentów, o których mowa w art. 9a ust. 2b pkt 5 lit. a ustawy o CIT, można zaliczyć: cenniki, wysyłane przez podmiot powiązany drogą mailową, dokumentację techniczną produktów, dostępne po zalogowaniu na stronie internetowej oraz systemy premiowania za sprzedaż produktów, które są określone w korespondencji e-mail. Zdaniem spółki katalog dokumentów, o którym mowa w ww. przepisie, jest katalogiem otwartym. W konsekwencji, do dokumentacji podatkowej można zaliczyć także wspomniane dokumenty.
Organ podatkowy nie zgodził się z podatnikiem i stwierdził, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta