E-urząd dla niewidomych i głuchoniemych
Strony internetowe urzędów oraz aplikacje mobilne są coraz bardziej przyjazne dla niepełnosprawnych. Do ideału jednak daleko. Ma to się wreszcie zmienić. Renata Krupa-Dąbrowska
Od 23 maja obowiązuje ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Nakłada ona nowe obowiązki m.in. na urzędy miejskie i gminne. Chodzi o to, by stały się one online bardziej dostępne dla osób z różnymi dysfunkcjami. Szacuje się, że niepełnosprawni stanowią 10 proc. społeczeństwa.
Strony dla wszystkich
Ustawa przewiduje, że strony internetowe powinny być dostępne nie tylko za pomocą klasycznych metod, ale również różnych narzędzi wspomagających. Muszą też umożliwić zapoznanie się z informacją za pomocą różnych zmysłów, a więc nie tylko wzroku, ale i np. słuchu.
Urzędy mają też obowiązek sprawdzić, czy ich strony internetowe oraz aplikacje mobilne są dziś przyjazne dla niepełnosprawnych. Na tej podstawie przygotują deklarację dostępności. Z takiej deklaracji niepełnosprawny dowie się, czego może się spodziewać, korzystając z danej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.
Ustawa daje czas na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta