Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Puste pola w formularzach

27 czerwca 2019 | Kadry i Płace | Grzegorz Orłowski

To, że akt wykonawczy do kodeksu pracy wskazuje, iż pracodawca może żądać od pracownika lub kandydata do pracy udzielenia jakiejś informacji, nie oznacza, że faktycznie może o to pytać.

Przepisy kodeksu pracy regulujące zakres danych osobowych, których może żądać od pracownika pracodawca, od dawna nie przewidują informacji o miejscu urodzenia. O ile można zrozumieć intencje ustawodawcy towarzyszące odcięciu pracodawcy od tej informacji, podtrzymane również w nowym, obowiązującym od 4 maja br., stanie prawnym, o tyle jego wdrażanie budzi co najmniej wątpliwości.

Miejsca urodzenia pracownika nie znajdziemy w katalogu danych wymienionych w art. 221 § 1-3 k.p. Nie jest to też informacja niezbędna pracodawcy do zrealizowania uprawnień lub spełnienia obowiązku wynikająca z przepisu prawa (art. 221 § 4 k.p.). Pracodawcy nie jest do niczego potrzebna. Czy aby na pewno?

Miejsce urodzenia...

Załącznik nr 3 do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11391

Wydanie: 11391

Spis treści
Zamów abonament