Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa tygodnie urlopu nie dla każdego pracownika

04 lipca 2019 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Zatrudnienie w trakcie roku, do tego na krótki okres, usprawiedliwi nieudzielenie podwładnemu 14 dni wypoczynku w ciągłości.

- Zatrudniliśmy pracownika od połowy czerwca na cztery miesiące. Osoba ta nigdy w tym roku nie pracowała. Ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. Przyjęliśmy tego pracownika w najbardziej intensywnym okresie pracy firmy. Trudno w tej chwili przewidzieć, czy przedłużymy mu umowę. Czy w takiej sytuacji musimy zrealizować zasadę 14 kolejnych dni kalendarzowych wykorzystywania urlopu? – pyta czytelniczka.

Uważam, że pracodawca nie będzie odpowiadał za nieudzielenie kolejnych 14 dni kalendarzowych urlopu tej osobie. Wskazana zasada odnosi się bardziej do całorocznego zatrudnienia u jednego pracodawcy.

W całości lub w częściach

Kodeks pracy przewiduje możliwość podziału urlopu wypoczynkowego. Można więc go udzielać zarówno w całym przysługującym pracownikowi wymiarze, jak również – co jest w praktyce regułą – w częściach. Jednak co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać minimum 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.). Ta część może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11397

Wydanie: 11397

Spis treści
Zamów abonament