Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spowolnienie u bram? Polska trzyma się mocno

13 września 2019 | Nieruchomości | Adam Roguski
Transakcje na polskim rynku w I połowie br. miały 50-proc. udział w ogóle transakcji w CEE
źródło: materiały prasowe
Transakcje na polskim rynku w I połowie br. miały 50-proc. udział w ogóle transakcji w CEE
Deweloperzy trzymają wysokie tempo. Biura rosną wokół ronda Daszyńskiego w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Deweloperzy trzymają wysokie tempo. Biura rosną wokół ronda Daszyńskiego w Warszawie

Ten rok pod względem wartości transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych może być równie dobry co rekordowy 2018 r. Nasz rynek ma atuty, by dalej przyciągać inwestorów.

Nieruchomościowa lokomotywa w Polsce wciąż jest w pełnym pędzie. Chociaż w I połowie br. wartość transakcji kupna sprzedaży obiektów komercyjnych nad Wisłą wyniosła 2,72 mld euro (11,8 mld zł), to eksperci spodziewają się, że w II półroczu zostaną zamknięte duże projekty i w skali całego roku wartość transakcji zbliży się do ubiegłorocznego rekordu. Wtedy inwestorzy ulokowali ponad 7,2 mld euro (ponad 31 mld zł), rekordy padły na rynku biurowców (2,79 mld euro), obiektów handlowych (2,5 mld euro) i logistyczno-przemysłowych (1,8 mld euro).

Jak długo utrzyma się dobra koniunktura? Ostatnio w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Jarosław Zagórski, dyrektor ds. rozwoju w Ghelamco Poland – to jeden z najaktywniejszych deweloperów biurowych – powiedział:

– Biurowce budują się na potęgę, jedni są zadowoleni, inni przerażeni, jest tak dobrze, że trzeba zacząć się martwić. My nie mieliśmy w tym roku wakacji, pierwszy raz odkąd pracuję na rynku, lato nie różniło się od jesieni. Ale są już pierwsze symptomy braku nowych transakcji, zapytań inwestorów jest mniej. Powoli idzie małe spowolnienie – pytanie, czy chwilowe, ze względu na wyczekiwanie na rozwój sytuacji makro, czy jednak przyczyny są głębsze – powiedział. Wciąż nie wiadomo, co z brexitem, także ciągłe niepokoje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11457

Wydanie: 11457

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament