Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakimi sędziami nie mamy być?

20 marca 2024 | Rzecz o prawie | Jarosław Gwizdak

Mam nadzieję, że po konkursie i wyborze dyrektora szkoły absolwenci będą już wiedzieć, jakimi sędziami warto i należy zostać.

Miałem ostatnio przyjemność słuchać i nieprzyjemność (bo nie było to łatwe) oceniać kandydatów w konkursie na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Posiedzenia zespołu były finałem procesu trwającego od pewnego czasu. Zaczął się dymisją poprzedniego dyrektora szkoły. W lutym minister sprawiedliwości ogłosił konkurs i powołał skład zespołu, który miał ocenić kandydatów.

Zdałem sobie sprawę, że poza sądownictwem jestem już od prawie pięciu lat i w nieco inny sposób się mu przyglądam. Nie uważam na przykład, że dyrektorem szkoły kształcącej sędziów i prokuratorów ma być wyłącznie sędzia lub prokurator. Wiedzę o szkole i o systemie kształcenia sędziów i prokuratorów mają przecież także przedstawiciele innych zawodów prawniczych.

Oczywiście ustawa wymaga, aby szkołą kierował przedstawiciel jednego z wymienionych zawodów (dotychczas zawsze był to sędzia) lub doktor habilitowany prawa. Uważam, że ten katalog jest za wąski, ale na zmianę ustawy na razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12828

Wydanie: 12828

Spis treści
Zamów abonament