Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okiełznać rynek sztucznej inteligencji

20 marca 2024 | Rzecz o prawie | Szymon Cydzik

Organy ochrony konkurencji sprawdzają zagrożenia wynikające m.in. z tego, że tylko największe firmy mają zasoby do rozwijania nowych narzędzi AI – mówi Piotr Andrzejewski, radca prawny z kancelarii SMM Legal.

szymon cydzik

Jakie jest podejście europejskich odpowiedników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do narzędzi sztucznej inteligencji?

Rozwiązania technologiczne wykorzystujące sztuczną inteligencję są gorącym tematem w debacie publicznej. Działalność przedsiębiorców w tym obszarze jest bardzo zintensyfikowana. Mamy więc do czynienia z niezwykle dynamicznym, nowym obszarem życia gospodarczego. Organy ochrony konkurencji (organy) dostrzegają potencjalne znaczenie technologii wykorzystujących AI jako źródło przewagi konkurencyjnej oraz ryzyko ich relacji z konsumentami. Z tego powodu prowadzą badania rynków powiązanych z rozwojem i wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. Sprawdzają przede wszystkim zasady działania rozwiązań technologicznych wykorzystujących AI, obszary działalności, jakie są związane z tworzeniem i stosowaniem takich rozwiązań, i bariery dostępu na poszczególnych szczeblach tej działalności. Organy analizują też przewagi, jakie pozwala uzyskać AI, a przez to, w jaki sposób oddziałuje na inne rynki i jakie szkody dla konkurencji mogą powstać.

Co się udało osiągnąć w krajach UE?

Kilka europejskich organów ochrony konkurencji przedstawiło już wyniki wstępnych badań rynków związanych z AI. Największy dorobek ma brytyjski CMA, który opublikował już obszerny raport o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12828

Wydanie: 12828

Spis treści
Zamów abonament