Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AI i patenty. Konsekwencje na przyszłość

20 marca 2024 | Rzecz o prawie | Michał Kruk

Sztuczna inteligencja już pomaga przeszukiwać rejestry znaków towarowych i oceniać zasadność opatentowania wynalazku. Jak radzą sobie z tymi wyzwaniami poszczególne kraje?

W tradycyjnej literaturze można natrafić na wiele definicji „sztucznej inteligencji” („artificial intelligence”, AI). Warto jednak przytoczyć definicję przygotowaną przez ChatGPT 3.5, czyli oprogramowanie posługujące się sztuczną inteligencją wzorowaną na języku naturalnym, które na podstawie wcześniej wprowadzonych informacji generuje wynik – tekst wysokiej jakości. Obecnie jest to jeden z przykładów oprogramowania korzystającego z technologii „Generative Pretrained Transformer” (GPT), która pozwala między innymi na uzyskiwanie zrozumiałych i spójnych odpowiedzi, wyręczając w istotnym stopniu i w wielu obszarach ludzi w ich twórczym myśleniu i tworzeniu.

Według wspomnianej definicji ChatGPT „sztuczna inteligencja odnosi się do symulacji procesów ludzkiej inteligencji przez systemy komputerowe. Procesy te obejmują: uczenie się (zdobywanie informacji i zasad jej wykorzystania), wnioskowanie (korzystanie z zasad w celu osiągnięcia przybliżonych lub określonych wniosków) oraz samokorektę.

Systemy AI są zaprojektowane do wykonywania zadań, które zwykle wymagają ludzkiej inteligencji, takich jak percepcja wzrokowa, rozpoznawanie mowy, podejmowanie decyzji czy tłumaczenie języka.

Technologie sztucznej inteligencji obejmują szereg podejść, w tym uczenie maszynowe (gdzie algorytmy są szkolone na danych w celu poprawy wydajności), sieci neuronowe (modelowane na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12828

Wydanie: 12828

Spis treści
Zamów abonament