Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

29 marca 2024 | Biznes | Maciej Szewczyk Krzysztof Libiszewski

Zdecydowana większość grup spółek zaniechała sformalizowania relacji, aby ograniczyć odpowiedzialność spółek dominujących i zawęzić obowiązki raportowania.

Prawo holdingowe obowiązuje w Polsce już od prawie półtora roku. Do czasu uchwalenia zmian w Kodeksie spółek handlowych (art. 211 – 2116), które weszły w życie 13 października 2022 r., polskie prawo nie zawierało spójnych regulacji w zakresie prawa holdingowego. Wprawdzie w ustawach podatkowych i rachunkowych już wcześniej można było znaleźć ich namiastkę, choćby w postaci „podatkowej grupy kapitałowej”, skonsolidowanych sprawozdań finansowych, czy obowiązku ujawniania tzw. beneficjentów rzeczywistych, to jednak nie były to rozwiązania kompleksowe, a jedynie odnoszące się do wybranych konsekwencji faktu istnienia holdingów w obrocie. Celem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.) było więc systemowe uregulowanie działania grup spółek, przepisami szczególnymi, działającymi autonomicznie i uzupełniającymi ogólne normy zawarte w Kodeksie cywilnym i K.s.h.

Funkcjonowanie grup spółek – nowe zasady

Nowa regulacja umożliwia spółce dominującej i spółkom zależnym kierowanie się wspólną strategią gospodarczą, w celu realizacji interesu grupy spółek. Dzięki niej spółki dominujące zostały wyposażone w narzędzie sprawowania jednolitego kierownictwa nad spółkami zależnymi za pomocą wydawania im wiążących poleceń, w odniesieniu do sposobu prowadzenia spraw tych ostatnich. Członkowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12836

Wydanie: 12836

Spis treści
Zamów abonament