Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mediacja jest szybsza i mniej kosztowna od procesu sądowego

29 marca 2024 | Prawo i podatki | Karolina Bober-Sułek

Jeśli strony zawarły umowę o mediację, jej koszty wynikają z cenników poszczególnych ośrodków i określone są w umowie o mediację, jaką strony zawierają z mediatorem lub ośrodkiem mediacyjnym.

doradca restrukturyzacyjny, mediator, Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztofa Piotrowskiego

Postępowanie sądowe kojarzy się z konfliktem oraz żmudną i długotrwałą procedurą, często wymagającą zaangażowania nie tylko prawników, ale i różnych pionów organizacyjnych firmy. Charakter postępowania może prowadzić do zaostrzenia się sporów, spowodowanych emocjonalnymi reakcjami stron, co przełoży się na pogorszenie relacji z dotychczasowym partnerem, kontrahentem, pracownikiem a nawet członkiem rodziny.

Z tego powodu warto zwrócić uwagę na oferowane przez polskie prawo możliwości polubownego załatwienia sprawy. Jedną z nich jest mediacja. Mediacja stanowi formę rozwiązywania konfliktu, w ramach której neutralna osoba trzecia – mediator – stara się pogodzić sprzeczne interesy stron. Mediacja może mieć miejsce w prawie cywilnym, gospodarczym, sprawach pracowniczych, a nawet karnych i rodzinnych.

Celem mediacji nie jest ustalenie tego, kto ma w sporze rację. W czasie mediacji strony pozostają równoprawnymi partnerami w rozmowie. Udział bezstronnej osoby trzeciej (często profesjonalnie przygotowanej) pozwala na załagodzenie lub wygaszenie konfliktu. Mediator, w przeciwieństwie do sądu, nie narzuca rozstrzygnięcia sporu. To strony są odpowiedzialne za jej wynik i zależy on od ich współpracy.

Jak się zaczyna ?

Mediacja jest dobrowolna. Może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12836

Wydanie: 12836

Spis treści
Zamów abonament