Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

29 marca 2024 | Biznes | Jakub Organ Mateusz Małota Małgorzata Piotrowska

Większość spółek zarejestrowanych w Polsce ma rok finansowy równy rokowi kalendarzowemu. Dla tych spółek nastał czas na sporządzenie sprawozdania finansowego, które zostanie zatwierdzone podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Podczas takiego zgromadzenia może zostać podjęta uchwała o wypłacie dywidendy.

Poniżej przybliżamy podstawowe zasady wypłaty dywidendy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, większość zagadnień znajdzie jednak również zastosowanie przy spółkach akcyjnych. Zrozumienie kiedy i komu można wypłacić dywidendę, jakie warunki muszą być spełnione, co może wpływać na zdolność dywidendową oraz kiedy dywidenda nie może być wypłacona jest kluczowe nie tylko dla właścicieli – beneficjentów takie wypłaty, ale również dla członków zarządu czy głównych księgowych, którzy odpowiadają za proces zagospodarowania odpowiednich środków do wypłaty dywidendy i jej wypłaty.

1. Czym jest prawo do dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? W jakiej formie można wypłacić dywidendę?

Dywidenda jest to kwota zysku, która jest wypłacana wspólnikom spółki. A zatem prawo do dywidendy oznacza prawo wspólnika do otrzymywania zysku od spółki, której udziały posiada.

Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera najczęściej. Nie znaczy to jednak, że tylko taka forma jest prawnie dopuszczalna. Mimo użycia w kodeksie spółek handlowych pojęcia „wypłata” nie ma przeszkód, aby została ona dokonana w formie rzeczowej (np. wydanie ruchomości lub nawet nieruchomości) lub np. bezgotówkowo poprzez kompensatę (potrącenie) z wierzytelnością spółki wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12836

Wydanie: 12836

Spis treści
Zamów abonament