Lepiej późno niż później. W Choczewie trwają prace
Polskie Elektrownie Jądrowe, realizujące pierwszą polską elektrownię atomową, zapewniają, że prace przygotowawcze już ruszyły. Kolejne są zaplanowane na koniec roku. Ale poślizg sięga już dwóch lat.
Burza wokół podawanych sprzecznych dat zakończenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej została wyjaśniona i rząd deklaruje, że obecne opóźnienie przy budowie pierwszego reaktora elektrowni jądrowej na Pomorzu wynosi „tylko” dwa lata, a nie siedem. Przyjrzeliśmy się pracom terenowym w Choczewie.
Zmniejszyć opóźnienie
Rząd już oficjalnie komunikuje, że budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu rozpocznie się później. – Obecnie trwa proces aktualizacji i urealnienia harmonogramu budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji „Lubiatowo–Kopalino” – informuje nas inwestor, Polskie Elektrownie Jądrowe.
Zgodnie z wynikami przeprowadzanych tam analiz w 2028 r. ma zostać wylany tzw. pierwszy beton, który rozpocznie etap właściwej budowy pierwszego reaktora jądrowego w gminie Choczewo. Wcześniej odbędą się natomiast prace przygotowawcze. Skąd opóźnienie? Przedstawiciele spółki podkreślają, że to efekt zbyt późnego otrzymania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej dla tego obiektu. Te zostały wydane w 2023 r., a powinny rok wcześniej.
Jak mówi Leszek Juchniewicz, pełniący obowiązki prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta