Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbudować wspólnotę interesów

08 stycznia 1994 | Świat | RT

Europa Środkowa wobec Rosji i Niemiec

Zbudować wspólnotę interesów

Nasza polityka zagraniczna, szczególnie wschodnia, wydaje mi się pasywna, asekurancka i bez jasno określonych priorytetów, chyba że za takie uznamy wyłącznie wstąpienie do UE i NATO. Trudno jednak samymi tymi dążeniami zastąpić konstruktywną politykę wschodnią. Dlatego być może niektóre tezy wygłoszone w niniejszym artykule okażą się szokujące.

Wydaje się nie budzić zastrzeżeń teza, iż w interesie Polski leży stabilizacja sytuacji w Rosji i umacnianie się tam tendencji demokratycznych w stosunkach wewnętrznych. Powinniśmy więc ze wszech miar wspierać taki rozwój sytuacji, co będzie się pokrywało z linią Waszyngtonu i państw Europy Zachodniej.

Tendencje odwrotne, w szczególności zaś wzrost nastrojów nacjonalistycznych, mogą nieść dla Polski poważne zagrożenia. Pierwszym tego sygnałem był sukces wyborczy partii Żyrinowskiego. Ale nie powinno to nas tak trwożyć. Dużo jeszcze w Wołdze wody upłynie, zanim Rosja upora się ze swoimi wewnętrznymi problemami, a także stosunkami z tzw. bliższą zagranicą.

Wykorzystać szansę

Z podobnych powodów moglibyśmy czuć się zagrożeni również ze strony zjednoczonych Niemiec, w których, po pokonaniu problemów związanych z wewnątrzniemiecką integracją, mogą zacząć się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 162

Spis treści
Zamów abonament