Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żyjemy, jak mieszkamy

20 lutego 1998 | Nauka i Technika | KF

WHO zidentyfikowała 300 toksycznych substancji

Żyjemy, jak mieszkamy

KRYSTYNA F OROWICZ

Zgodnie ze wskazówkami Światowej Organizacji Zdrowia budynki, w których blisko 30 proc. mieszkańców jest niezadowolonych z warunków klimatu wewnętrznego, klasyfikuje się jako "budynki chore" (Sic Building Syndrome -- SBS) . WHO ocenia, że od 10 do 30 proc. wszystkich budynków w różnych krajach może być zaliczonych do tej grupy.

Naukowcy obliczyli, że w powietrzu przeciętnego pomieszczenia unosi się ponad 300 różnych substancji chemicznych pochodzących z materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażenia. Jedna trzecia z nich zwiększa częstotliwość zapadania na choroby nowotworowe.

Syndrom chorego budynku

Od kilku lat nad Syndromem Chorego Budynku debatują naukowcy w świecie i ostatnio Polsce.

Prof. Roger Perry z Imperial College of Science, Technology and Medicine i prof. George B. Leslie z Brytyjskiego Towarzystwa Toksykologicznego -- prezesi Międzynarodowej Organizacji Powietrza w Środowisku Zamkniętym od kilku lat organizują międzynarodowe konferencje poświęcone temu zagrożeniu.

Organizacja została założona w 1989 r. W jej skład wchodzą naukowcy reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Są to lekarze, higieniści, architekci, inżynierowie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1315

Spis treści
Zamów abonament