Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd to zróżnicowanie

21 kwietnia 1998 | Prawo | JZ JM

PROJEKT USTAWY

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn

Skąd to zróżnicowanie

Rząd proponuje, aby wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn (art. 5 projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) . W tekście przesłanym do społecznej konsultacji nie ma zdania, które wyjaśniałoby cel tego zróżnicowania. Są natomiast aż dwa, które uzasadniają granicę 62 lat dla obu płci!

Wszystko wzięło się stąd, że pełnomocnik do spraw reformy zabezpieczenia społecznego optowała za wprowadzeniem jednakowego wieku, członkowie rządu zaś nie byli w tej kwestii do niedawna zgodni ("Rz" z 12 marca 1998 r. ). Koniec końców zwyciężyli zwolennicy zróżnicowania. I zamienili cyferki w art. 5 przygotowanego projektu. Zapomnieli jednak zrobić to samo kilka stron dalej w uzasadnieniu.

Tłumacząc post factum swoją decyzję, ministrowie powołali się na obyczaj i praktykę ("Rz" z 24 marca 1998 r. ). Ponoć kobiety zwyczajowo pracują krócej. Nie jest to zresztą ich zwyczaj, lecz męskich pracodawców, ci bowiem nad profesjonalistki w pobalzakowskim wieku przedkładają "minispódniczki". Szybsza emerytura ma zaś chronić starsze panie przed garnuszkiem pomocy społecznej i traumą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1366

Spis treści
Zamów abonament