Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łączenie się przedsiębiorców w orzecznictwie

21 kwietnia 1998 | Prawo | SG

ANALIZA

Ustawa o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym

Łączenie się przedsiębiorców w orzecznictwie

STANIS łAW GRONOWSKI

Przepis art. 11 ustawy z 24 lutego 1990 r. oprzeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. nr 49, poz. 318 z późn. zm. ), odnoszący się do kwestiikontroli połączeń przedsiębiorców, dość dobrze zapobiega niekontrolowanejkoncentracji gospodarczej. Niemniej dzisiaj jestjuż zbytrestrykcyjny.

W szczególności zbyt niska jest wartość sumy obrotów łączących się przedsiębiorców -- obecnie 5 mln ECU -- decydująca o obowiązku zgłaszania połączenia prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (organowi antymonopolowemu) . Z punktu widzenia realizacji celów ustawy antymonopolowej takie łączenia nie mogą szkodzić konkurencji. W praktyce tym sposobem nie dochodzi bowiem do powstawania przedsiębiorców o pozycji dominującej na rynku. Niepotrzebnie więc zbyt duża liczba przedsiębiorców jest poddawana uciążliwej procedurze łączeniowej. Zachodzi zatem potrzeba znacznego podniesienia sumy obrotów łączących się przedsiębiorców i na dobrą sprawę jest to najważniejszy i najpilniejszy postulat legislacyjny.

Najbardziej powszechne --kapitałowe

Najbardziej powszechną formą połączeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1366

Spis treści
Zamów abonament