Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykład prawa chytrego

14 maja 1998 | Prawo | MT

KONFLIKT UKFIT-- PZPN

Co wynika z ustaw o kulturzefizycznejoraz o stowarzyszeniach

Wykład prawa chytrego

MICHA ł TOMCZAK

Konflikt między Urzędem Kultury Fizycznej i Turystyki a Polskim Związkiem Piłki Nożnej ma swój ściśle prawny wymiar. Obie strony powołują się na odmienną interpretację tych samych przepisów. Wydaje się jednak, iż mało kto wierzy, by na podstawie wykładni przepisów można było orzec, która strona ma rację. Innymi słowy, polityczny i pragmatyczny wymiar konfliktu uzyskuje większy rozgłos niż wymiar prawny, choć to właśnie ten ostatni pozornie wydaje się podstawowy. Obawiam się, iż jest to pewne signum temporis, signum wciąż ograniczonej wiary w moc sprawczą prawa w administrowaniu państwem.

Spróbujmy jednak spojrzeć na ów spór pod kątem obowiązujących przepisów.

Ustawa z 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. nr 25, poz. 113 z późn. zm. ) w art. 5 ust. 1 stwierdza, że centralnym organem administracji rządowej w zakresie kultury fizycznej jest prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. W art. 15 ust. 2 jest mowa o tym, że organem nadzorującym (podkreślenie moje) działalność polskich związków sportowych i związków sportowych o zasięgu ogólnokrajowym działających w wielu dyscyplinach lub dziedzinach sportu jest prezes...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1386

Spis treści
Zamów abonament