Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie reagować nerwowo

30 listopada 1998 | Publicystyka, Opinie | BG

Niech nikt się nie łudzi, że kontynuacja procesu obniżki stóp procentowych doprowadzi do poważniejszego osłabienia złotego

Nie reagować nerwowo

BOGUSłAW GRABOWSKI

Po opublikowaniu informacji o gwałtownym wzroście deficytu handlowego we wrześniu i październiku (po ok. 1, 5 mld USD) oraz bardzo małym wzroście produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu i jej spadku w październiku (w relacji do tego samego miesiąca 1997 r. ) rozgorzała publiczna dyskusja na temat polityki pieniężnej, szczególnie w zakresie stóp procentowych i kursu walutowego.

Za szybką obniżką stóp procentowych i deprecjacją złotego opowiadali się między innymi w icepremier Leszek Balcerowicz i minister Jerzy Kropiwnicki oraz ich doradcy: Stanisław Gomułka i Sławomir Dąbrowski. Argumentowali, że obniżka stóp procentowych NBP osłabi złotego, co wspomoże polski eksport (Ministerstwo Finansów i RCSS) oraz, że niższe stopy pobudzą popyt wewnętrzny, co ponownie ożywi za mocno schłodzoną gospodarkę (RCSS) .

Pomijając stronę formalną tych stanowisk, które można odczytywać jako próbę wywierania nacisków na konstytucyjnie niezależny bank centralny, postaram się o ich ocenę merytoryczną.

Diagnoza

Od 1995 r. w szybko rozwijającej się gospodarce polskiej zaczęły pojawiać się symptomy nadmiernej, w stosunku do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1557

Spis treści
Zamów abonament