Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja siwych głów

12 grudnia 1998 | Nauka i Technika | ZW

Liczba stulatków podwaja się co dziesięć lat

Rewolucja siwych głów

ZBIGNIEW WOJTASIń SKI

W państwach dobrobytu sędziwy wiek osiąga coraz więcej ludzi, w niczym nie przypominających zgrzybiałych starców, z jakimi większości osób nadal kojarzy się starość. Wielu z nich cieszy się dobrym zdrowiem i jest w znakomitej kondycji. Grupa ta jest już tak liczna, że socjologowie ostrzegają przed poważnymi przemianami społecznymi, politycznymi i kulturowymi: za 15 lat w krajach tych więcej będzie ludzi w wieku emerytalnym niż poniżej 25 roku życia.

Postęp medycyny, a także poprawa warunków życia sprawiają, że obchodzenie 80. urodzin przestało być wyjątkiem. We wszystkich państwach uprzemysłowionych od wielu lat systematycznie wydłuża się przeciętna długość życia. Od niedawna zaliczana jest do nich także Polska, gdzie średnia długość życia mężczyzn zbliża się już do 70 lat. Jednocześnie w najbardziej rozwiniętych krajach, jak Japonia i Włochy, liczba osób, które dożywają stu lat, podwaja się co dziesięć lat. Długowieczność staje się tak powszechna, że obecnie bardziej dziwi duża sprawność iaktywność -- do późnej starości.

Młodzi na zawsze

Przykładem jest prof. Rita Levi Montalcini, laureatka Nagrody Nobla w 1986 r. w dziedzinie medycyny (za badania nad komórkami nerwowymi) . Obchodziła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1568

Spis treści
Zamów abonament