Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Feliks Łubieński

28 kwietnia 1999 | Prawo | KP

Feliks Łubieński

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego jest starszy od samego Uniwersytetu, liczy bowiem 190 lat. Pierwszą uczelnię prawniczą stolicy -- Szkołę Prawa (od 1811 r. Szkołę Prawa i Administracji) , powołano w 1808 r. za sprawą ówczesnego ministra sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego Feliksa Łubieńskiego. Położył on ponadto zasługi na polu organizacji nowożytnego sądownictwa polskiego i systemu prawodawczego. Wprowadził do Polski Kodeks Napoleona, założył Archiwum Główne Krajowe i pierwszą warszawską bibliotekę publiczną.

Ród Łubieńskich herbu Pomian wywodzi się z Łubnej pod Sieradzem. Znaczenie zyskał już w XVII w. , mając kilku biskupów, ale wzrosło ono jeszcze, gdy Władysław Łubieński został w 1759 r. mianowany przez króla Augusta III Sasa arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. On też zajął się wychowaniem swego wnuka, Feliksa Walezjusza Łubieńskiego, który przyszedł na świat w Minodze pod Olkuszem 22 listopada 1758 r. Po śmierci dziadka dziewięcioletni Feliks został dziedzicem ogromnych dóbr ziemskich, biblioteki i archiwum rodzinnego oraz kapitału 500 tys. zł polskich. W 1767 r. oddano go do kolegium jezuickiego w Warszawie, a rok później wyjechał pod opieką ks. Jana Albertrandiego, znanego erudyty, historyka i kolekcjonera, do Włoch. Studiował prawo w Sienie, apotem w Rzymie. Zamierzał nawet wstąpić do zakonu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1683

Spis treści

Sport

Nauka i Technika

Zamów abonament