Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usłyszeć język migowy

28 kwietnia 1999 | Gazeta | PG

MÓZG

Badania japońskich naukowców

Usłyszeć język migowy

PAWEł GORECKI

Do tej pory uważano, iż górneregiony płata skroniowego ludzkiego mózgu odpowiadają za słyszenie i rozumienie języka mówionego. Tymczasem zostatnich badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców dowiadujemy się, że u ludzi głuchych od urodzenia obszary te mogą także przyjmować informacje przekazywane w języku migowym.

Słuch, to jeden z najważniejszych zmysłów pozwalających nam na rozeznanie się w świecie. Niezwykle ważny z ewolucyjnego punktu widzenia, w walce o przetrwanie pozwalał naszym przodkom i nam wyróżnić spośród masy otaczających nas dźwięków te, które mogły świadczyć o zagrożeniu bądź zwiastować pojawienie się potencjalnej ofiary. Aby sprostać bezwzględnym wymaganiom doboru naturalnego, ludzkie ucho w toku ewolucyjnych przekształceń stało się niezwykle skomplikowanym organem, czy raczej systemem organów powiązanych ze sobą. Organy te, to nie tylko uszy zewnętrzne, których kanał słuchowy prowadzi dźwięk do membrany bębenka, która następnie przekazuje swe drgania młoteczkowi, kowadełku, strzemiączku, ślimakowi i trąbce Eustachiusza (informacje te pamiętamy zapewne z lekcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1683

Spis treści

Sport

Nauka i Technika

Zamów abonament