Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stagnacja czy ożywienie

06 września 1999 | Ekonomia | WW
źródło: Nieznane

GOSPODARKA

Kwartalna prognoza rozwoju Polski do 2001 roku

Stagnacja czy ożywienie

WŁADYSŁAW WELFE, ALEKSANDER WELFE

ROBERT KELM

Prognozy ekonomiczne dla Polski na najbliższy rok nie są najlepsze. Przewiduje się spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, spadek wzrostu PKB, zwiększenie bezrobocia i zmniejszenie dynamiki eksportu. Sytuacja ma polepszyć się w następnych latach.

Od początku 1998 r. obserwowany jest ciągły spadek aktywności gospodarczej, pociągający za sobą systematyczne korekty w dół przewidywań. Stopy wzrostu PKB (liczone w stosunku rocznym) zmalały z 6,5 proc. w I kwartale do ok. 3 proc. w IV kwartale 1998 r. W I i II kwartale tego roku PKB wzrósł tylko o ok. 1,5 proc. Mimo to można przyjąć, że nie oznacza to wchodzenia w recesję, lecz było jedynie skutkiem polityki "schładzania" gospodarki oraz zewnętrznych szoków.

Jakie założenia

Założenia polityki ekonomicznej na rok 1999, przyjęte przy okazji układania budżetu, były początkowo optymistyczne, dlatego - bez szczególnej troski o koszty zainicjowanych reform - jako cel główny postulowano redukcję deficytu budżetowego. Z kolei polityka pieniężna akcentowała dalszą redukcję stopy inflacji jako jej cel podstawowy. Pogorszenie się sytuacji ekonomicznej w II połowie 1998 r. wpłynęło wprawdzie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1796

Spis treści
Zamów abonament