Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbudować dom w Polsce

13 września 1999 | Nieruchomości, budownictwo | ZR

OPINIE

Budując kurne chaty nie jesteśmy w stanie dorównać światowym metropoliom

Zbudować dom w Polsce

Każdy, kto był na zachodzie Europy, widział zwartą zabudowę typową dla dużych aglomeracji. Ceny nieruchomości w centrach miast są bardzo wysokie, dlatego wszyscy starają się wykorzystać każdy metr powierzchni działki. Powstaje zabudowa zwarta, pierzejowa, nieruchomości nie posiadają podwórek ani bram wjazdowych. Nieruchomość zajmuje całość działki, często niewielkiej 300-600 mkw.

Tak buduje się np. w mieście Castellon w Hiszpanii. Liczy ono zaledwie ok. 135 000 mieszkańców, ale jego zabudowa sprawia, że człowiek ze wschodu czuje się tu jak w metropolii. W Castellonie często wyburza się dzisiaj stare budynki, w ich miejsce buduje nowe, średnio powyżej 6 kondygnacji. Istniejąca zabudowa ma zazwyczaj 8-12 kondygnacji i łączy funkcje usługowe i mieszkalne. Prawo hiszpańskie od stuleci sankcjonowało wolność inwestowania. Masz działkę, chcesz budować, to buduj, chcesz, by obiekt zajął ją całkowicie i wznosił się wysoko - twoja wola i twoje prawo. Starsi Hiszpanie powtarzają, że ziemia jest zbyt droga, by stawiać na niej kurniki.

Sąsiad sąsiadowi...

Polskie prawo budowlane dopuszczając do tego, że zabudowa na własnej działce jest uzależniona od zgody sąsiada, w skuteczny sposób ogranicza wolność władania nieruchomościami i uzależnia ją od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1802

Spis treści
Zamów abonament