Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundament niezupełnie etyczny

12 listopada 1999 | Publicystyka, Opinie | RB
źródło: Nieznane

  • Sondaż "Rz": opinie o dekomunizacji ROZLICZENIA

    Za dekomunizacją przemawia dziś więcej argumentów niż 8 - 9 lat temu, choć nie przestaje ona być postulatem złym i nierealnym

    Fundament niezupełnie etyczny

    RYS. MAREK POLAŃSKI

    RYSZARD BUGAJ

    Gdy we wczesnych latach 90. ówczesne prawicowe środowiska forsowały w Sejmie projekty ustaw dekomunizacyjnych, byłem z nimi w ostrym sporze. I dziś uważam, że pomysły, by ludzi, którzy zajmowali eksponowane pozycje w PRL, pozbawić prawa do ich zajmowania obecnie, są równie niesprawiedliwe jak naiwne.

    Nie znaczy to, że upływ czasu uczynił dekomunizację postulatem absurdalnym. Za dekomunizacją przemawia dziś więcej realnych argumentów niż 8 - 9 lat temu, choć - przynajmniej w zaproponowanych formach - nie przestaje ona być postulatem złym i nierealnym.

    Dekomunizacja, podobnie jak wszelkie postulaty działań zmierzających do przezwyciężenia autorytarnej przeszłości w historii państw i narodów, ma zawsze aspekt moralny i praktyczny. Chodzi więc zarówno o to, by animatorzy porządku komunistycznego (lub dyktatur prawicowych) ponieśli konsekwencje prawne i polityczne oraz by w pełni odsłonić mechanizmy systemu, jak i o to, by uniemożliwić środowisku dawnych animatorów dyktatorskich systemów zajęcie uprzywilejowanej pozycji w nowym

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1852

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament