Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni dzwonek

12 września 1994 | Ekonomia | DW

Polska--Unia Europejska

Ostatni dzwonek

Jacques Santer -- przewodniczący-elekt Unii Europejskiej, który swój urząd obejmie 1 stycznia 1995, powiedział wicepremierowi Grzegorzowi Kołodko, że widzi Polskę w gronie państw członkowskich Unii przed upływem swej kadencji. Jacques Santer, o becnie jeszcze premier Lu -ksemburga, będzie szefował Unii przez 5 lat. Jest to pierwsza tak jednoznacznie brzmiąca deklaracja ze strony najwyższego rangą przedstawiciela "dwunastki". Negocjacje w sprawie warunków, na jakich znajdziemy się w Unii, zdaniem Santera, rozpoczną się w 1996 roku, po tym, jak Bruksela zreformuje własne instytucje.

Cieszyć się czy płakać?

To wiadomość bardzo otrzeźwiająca. W wymiarze gospodarczym oznacza nic innego, jak to, że naszym przedsiębiorstwom pozostały raczej miesiące niż lata na przeprowadzenie całkowitej restrukturyzacji i dostosowanie się do europejskich norm. "Niewiele z nich ma świadomość, że już niedługo handel będzie o dbywał się bez żadnych ograniczeń. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że import z <<dwunastki>> jest droższy, bo obłożony cłami. Wkrótce tak nie będzie i tylko niższe płace, a tym samym niższe koszty wytwarzania, będą mocną stroną naszej oferty, i to nie tylko eksportowej, ale i wewnętrznej" -- mówi wiceminister współpracy gospodarczej z zagranicą Andrzej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 268

Spis treści
Zamów abonament