Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duży sukces z zastrzeżeniami

28 marca 2000 | Regiony | AP
źródło: Nieznane

STUDIA

W niepaństwowych uczelniach studiuje 28 proc. studentów

Duży sukces z zastrzeżeniami

Podstawowym źródłem informacji do obu wykazów szkół niepaństwowych były ankiety nadesłane przez uczelnie. Jednak w przypadku pięciu niepaństwowych wyższych szkół zawodowych oraz dwunastu wyższych uczelni z pierwszego wykazu musieliśmy te dane skorygować, gdyż uczelnie informowały nas o kierunkach i specjalnościach, na prowadzenie których nie uzyskały jeszcze zgody ministra edukacji. W tabelach wymienione są tylko te kierunki i specjalności, do prowadzenia których uczelnie mają zgodę ministra edukacji. Największa rozbieżność między danymi nadesłanymi przez uczelnie a danymi z MEN zaszła w przypadku warszawskiej Wyższej Szkoły Dziennikarstwa, która ma uprawnienia tylko do prowadzenia kierunku politologia, a informowała też o czterech innych kierunkach.

W 1990 roku studiowało w Polsce 394 tysiące młodych Polaków. W 1999 roku aż 1 mln 463 tysiące. Współczynnik skolaryzacji, czyli procent młodych ludzi w wieku od 19 do 24 lat, którzy nadal się uczą zwiększył się z 13,1 do 38,2 procent.

Tak gwałtowny wzrost liczby studiujących w ciągu zaledwie 10 lat był możliwy w znacznej mierze dzięki powstaniu i rozwojowi niepaństwowych uczelni, w których obecnie studiuje 414 tys. osób....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1972

Spis treści

Listy

Zamów abonament