Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siła argumentu, a nie argument siły

22 września 1994 | Ekonomia | EŚ

Kto powinien sprawować nadzór bankowy?

Siła argumentu, a nie argument siły

W ostatnim okresie na łamach polskiej prasy rozpoczęła się dyskusja na temat instytucjonalnego u miejscowienia nadzoru bankowego. Podnosi się m. in. zarzut, że NBP popada w konflikt interesów, ponieważ pełniąc funkcje nadzorcze jest równocześnie właścicielem niektórych banków. Nie wspomina się przy tym, że NBP przejął kontrolę nad Pierwszym Komercyjnym Bankiem SA w Lublinie i Prosper Bankiem SA w Warszawie po tym, gdy propozycje przejęcia obu banków zostały złożone dużym i do -brym bankom polskim. Żaden z tych banków, których właścicielem jest Skarb Państwa, nie udzielił jednakże pozytywnej odpowiedzi. Należy podkreślić, że NBP w każdej chwili gotów jest zrezygnować z roli właściciela pod warunkiem, że zapewnione zostanie dalsze bezpieczne funkcjonowanie obu banków.

Właściciel nadzorcą

Dotychczas chętnych nie widać, natomiast zarzuty pod adresem NBP są stawiane. Charakterystyczne jest, że nasilenie tej dyskusji następuje w sytuacji, kiedy na bank centralny wywiera się naciski na rozluźnienie polityki pieniężnej, czego dowodem jest presja na obniżenie stóp procentowych NBP.

Generalnie należy stwierdzić, że to dobrze, iż wymiana poglądów na ten temat ma miejsce, gdyż może o na doprowadzić do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 277

Spis treści
Zamów abonament