Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własną drogą do prywatyzacji

05 grudnia 1994 | Ekonomia | KG

Polar

Własną drogą do prywatyzacji

-- Cały dotychczasowy program prywatyzacji jest u kierunkowany na słabe przedsiębiorstwa -- mówi Waldemar Wójcicki, dyrektor w rocławskiego Polaru. -- Takie, które potrzebują kapitału, nowych rynków zbytu i know- how. My mamy zbyt na nasze wyroby, dobrą technologię i sprawną organizację produkcji. Kapitału potrzebujemy nie po to, by ocalić się przed plajtą, ale na rozwój.

Przed laty Polar miał dominującą pozycję na rynku. Popyt przewyższał podaż.

W 1989 r. ta sytuacja całkowicie zmieniła się. Najtrudniejsze okazały się dla przedsiębiorstwa lata 1990-91. Produkcja pralek, lodówek i zamrażarek spadła poniżej 50 proc. Główną przyczyną kryzysu był rozpad dotychczasowych struktur handlowych Polaru. Przestały istnieć państwowe hurtownie.

Najszybciej sprywatyzował się handel i pod fabryką zaczęły u stawiać się kolejki indywidualnych hurtowników. Odbierali jednak zbyt małe partie towaru w porównaniu z możliwościami wytwórczymi firmy. Do tego doszła konkurencja ze Wschodu. Dostawcy z WNP oferowali np. o 25-30 proc. niższe ceny AGD od cen polskiego producenta.

Powrót na stracone pozycje

-- Na szczęście nawet w tym najtrudniejszyn okresie nie straciliśmy płynności finansowej -- mówi W. Wójcicki. Rentowność Polaru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 340

Spis treści
Zamów abonament