Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie brzęczą, nie szeleszczą

08 marca 2002 | Prawo | AS
źródło: Nieznane

Elektroniczny pieniądz, czyli odpowiednio zabezpieczone zbiory danych

Nie brzęczą, nie szeleszczą

RYS. ROCH FOROWICZ

ANDRZEJ STOSIO

Jednostki pieniądza elektronicznego ekonomicznie są surogatami monet i banknotów.

Pieniądz elektroniczny wydaje się idealnym narzędziem rozliczeń w handlu elektronicznym. Jest łatwy w użyciu i może być dostępny dla wszystkich uczestników elektronicznego obrotu. Można nim płacić również niewielkie kwoty (tzw. micropayments, groszowe płatności, których koszty w przeciwnym wypadku byłyby zbyt wysokie). Systemy pieniądza elektronicznego zapewnią niezbędny poziom bezpieczeństwa. Ma wreszcie praktycznie nieograniczona płynność, tzn. da się go wymieniać na gotówkę lub tradycyjny pieniądz bankowy. Niektórzy się spodziewają, że z czasem będzie najpopularniejszym sposobem rozliczeń w sieci.

Chociaż pieniądz elektroniczny został oficjalnie uznany przez polskiego ustawodawcę (w znowelizowanym prawie bankowym - zmiany te weszły w życie na początku stycznia 2002 r.), to niezbędne ramy prawne dla jego funkcjonowania stworzy dopiero ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Definicja i rodzaje

Jest na ogół pojmowany dosyć szeroko, jako zarówno tzw. pieniądz software'owy, jak i inteligentne karty "przedpłacone" (smart...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2564

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament