Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawracanie kijem Wisły

18 czerwca 2002 | Ekonomia | KR
źródło: Nieznane

Polityka pieniężna Interwencje walutowe będą drogie i nieskuteczne

Zawracanie kijem Wisły

KRZYSZTOF RYBIŃSKI

Dyskusja o polityce kursowej rozgorzała na dobre, a nawet stała się przyczyną zwołania Rady Gabinetowej. Padają w niej różne argumenty: merytoryczne - czego przykładem są niedawne artykuły prof. Andrzeja Sławińskiego czy marszałka Marka Borowskiego - oraz takie, które kwalifikują się do kabaretu, np. pomysł wykorzystania 30 mld USD rezerw dewizowych na tanie kredyty na rozwój budownictwa lub rolnictwa. Podstawowe pytanie, które pada w tej debacie, brzmi: czy bank centralny powinien interweniować w celu osłabienia złotego.

Na początku 1998 roku NBP prowadził operacje otwartego rynku, emitując 9-miesięczne bony pieniężne, które mogły kupować tylko banki krajowe. Ponieważ jednocześnie pojawiły się silne oczekiwania obniżki stóp procentowych, rynkowe oprocentowanie bonów skarbowych (które mogli kupować inwestorzy zagraniczni) zaczęło spadać, a różnica między stopą banku centralnego a stopą rynkową sięgnęła ponad jeden punkt procentowy. Wówczas banki londyńskie i banki krajowe podzieliły się tym "ciastkiem". Banki londyńskie pożyczały kupione na rynku walutowym złote bankom krajowym w postaci transakcji swapa walutowego po stawce niższej niż 23,5 proc. oferowanych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2647

Spis treści

Listy

Zamów abonament